12 Eylül Darbesi

12 EYLÜL DARBESİ BİLİNMEYENLERİ

12 Eylül darbesi Ülke o gün bambaşka bir şekilde  güne başlamıştı. Ükenin her tarafında askerler vardı. Türk halkı şaşkın ve denilene uymak zorunda idi. Bu darbe sağcılar ve solcular tarafından yapıldığına dair açıklamalar peş peşe geliyordu. İşte geniş özetle 12  Eylül darbesi.


TSK’nın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında gerçekleştirdiği 12 Eylül darbesi ile Türkiye Cumhuriyeti, 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının ardından silahlı kuvvetlerin yönetime üçüncü müdahalesini yaşamıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında gerçekleştirdiği 12 Eylül darbesi ile Türkiye Cumhuriyeti, 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının ardından silahlı kuvvetlerin yönetime üçüncü müdahalesini yaşamıştı.  12 Eylül Darbesi sonrasında Kenan Evren ve kuvvet komutanlarından oluşan Milli Güvenlik Konseyi 1983 genel seçimlerine kadar Türkiye’ye ilişkin tüm kritik kararları almıştı. 1980 ihtilali ile Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu hükümet görevden alınmıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedildi. Anayasa uygulamadan kaldırıldı. Siyasi partiler kapatıldı, parti liderleri gözetim altında tutuldu, yargılanmıştı.

Türk siyasetinin yeniden tasarlandığı ve yaklaşık dokuz yıl süren askeri düzende, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarılmıştı. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 517 kişiye idam cezası verildi. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelenmişti.. 937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklanmıştı. Gazeteler 300 gün yayın yapamadı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atılmıştı. 12 Eylül 1980 sabahı sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Başbakan Bülend Ulusu eski Cumhuriyet Senatosu genel kurul salonunda hükümet programını okudu. Toplantıyı Devlet Başkanı, MGK ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren (üstte ortada) yönetmişti. MGK Genel Sekreteri Orgeneral Haydar Saltık (sol 2) Meclis Kanunlar Müdürü Orhan DülgerlerMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş (ortada) Ankara Adliyesi’nde ifade vermişti. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş (oturan) 30 Ekim 1978 tarihinde Almanya’nın Dortmund kentinde yaptığı salon toplantısında söylediği sözlerle hükümete hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı.

12 Eylül 1980

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) eski milletvekilleri (soldan sağa) Sadi Somuncuoğlu, Turan Kocal ve Mehmet Irmak 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefette bulundukları gerekçesiyle yargılanmışlardı. Hükümetin manevi şahsiyetine hakaretten yargılanan CHP eski Antalya Milletvekili Deniz Baykal beraat etti 16 Mayıs 1978’de Ankara’nın Keçiören ilçesinde 7 kişinin öldürüldüğü Piyangotepe katliamı sanıkları Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılamıştı. Eski Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde yargılandı. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Behiçe Boran ve arkadaşları Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılandı. Sıkıyönetim komutanlığı operasyonlarda ele geçirilen silahlar hakkında açıklama yapmıştı.

Resimler 

 

 

 

12 Eylül 1980 Ünlü Darbe Sözleri

12 Eylül 1980 Darbe Sözleri

TÜM GÜZEL SÖZLER AŞK SÖZLERİ VE DAHA FAZLASI İÇİN TIKLA!

Author: Musti

Bir yanıt yazın