15 Temmuz’ da Ne Oldu? 15 Temmuz 2016

15 Temmuz’ da Ne Oldu? 15 Temmuz 2016, 15 temmuz’da ne oldu kısaca özet, 15 Temmuz Zafer Sözleri, 15 Temmuz: Kritik noktalarda neler yaşandı?, 15 temmuz’da ne oldu kısaca özet eodev, 15 Temmuz gecesi, 15 temmuz’da kaç kişi şehit oldu, 15 Temmuz’ da Ne Oldu? 15 Temmuz 2016, 15 Temmuz mesajları ve sözleri 2022, 15 Temmuz darbesini kim yönetti, 15 Temmuz darbe saat kaçta başladı, 15 Temmuz ile ilgili bilinmesi gerekenler, Şehitlere sözler, 15 Temmuz’ da Ne Oldu? 15 Temmuz 2016, 15 Temmuz resimli sözleri 2022, 15 temmuz’da köprüde kaç kişi öldü


15 TEMMUZ’DA NE OLDU?

Bu tarih de yani 15 Temmuz darbe girişimi veya 2016 Türkiye askerî darbe teşebbüsü, darbecilerin kendilerine verdiği isimle Harekat Yıldırım veya Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsü.

15 Temmuz Resimli Sözler, Resimli Mesajlar

TSK resmî internet sitesi ve TRT’de zorla yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkenin genelinde sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı. Bunun üzerine İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak Meclisi dört kez bombaladı. Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı yani yapamadılar, Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı bir süre rehin kaldı.


15 Temmuz’ da Ne Oldu? 15 Temmuz 2016

Bu gelişmeler üzerine Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk’te telefon aracılığı ile bağlanarak FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için sokağa,meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye’nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi sokaklara çıkıldı. Bunun üzerine Türk halkı darbe girişimini durdurdu.

Gerçekleşmeyen darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askerî darbesinden tam 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askerî darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti.

15 Temmuz Zafer Sözleri

15 Temmuz’ da Ne Oldu? 15 Temmuz 2016,

Türk milleti içte ve dışta olmak üzere düşmanlara geçit vermedi ve dahi vermeyecektir. Çünkü Türk milleti vatanı bayrağı için yaşar ve söz konusu vatansa tereddüt etmeden kurşunun önüne geçecektir. Tıpkı bu darbe girişimindeki gibi hiçbir zaman düşmana geçit verilmeyecektir.

Author: Musti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir