arama motorları

Arama Motorları

Arama motorları ,nedir?Ne işe yarar?En çok tercih edilen?

Arama Motorları : Genel olarak hayatımızın bir çok yerinde kullandığımız ve vazgeçilmez olan arama motorları bizlere fayda sağlar. Sizler için en çok tercih edilen arama motorları olan siteleri sayısal verilere göre sıraladık. Peki arama motorları nasıl olmalı? yada arama motorları birinci olması için nelere ihtiyacı var. Arama motorları içeriği geniş olmalı ve kullanıcının aradığını bulmasını sağlamalı.

Bu yüzden arama motorları genel olarak sağlam içeriklere ihtiyaç duymaktadır. Aklımıza ilk gelen arama motorları denilince Google’dir. Evet sizinde tahmin ettiğiniz gibi arama motorları googleden sorumlu diyecek kadar google bu konuda iyidir. Düşündüğünüzü arama motorları içinde aratmak isterseniz googleye uğramadan başkasına bakmayın. Google  ciddi anlamda bu konuda çok ama çok iyi,süper. Geniş içeriği ile arama motorları içinde en çok tercih edilerek zaten birinci sırada bulunmakta. Şimdi gelin beraber arama motorları olan siteleri inceleyelim.


En Çok Kullanılan Arama Motoru

Günümüzü ve hayatımızı kolaylaştırmada yerleri tartışılmaz ölçüde  olan arama motorları medya dünyasını bizim için kolaylaştırmada en önemli  ögelerden bir tanesi. İstediğimiz bilgileri bizlere en hızlı şekilde ulaştırmada arama motorlarının hangilerinin daha çok seçildiğine bir bakacağız. En çok kullanılan  arama motoru hakkında bilgiyi sizlerle paylaşacağız ve eleştiride bulunacağız.

Hangi arama motoru daha çok tercih ediliyor?

Bahsettiğimiz sıralamayı belirlerken “big data” teknolojilerini aktif olarak kullanan internet sitelerini kullanıcı uyumluluğu istatistikleri toplayan,ölçen ve analizlerini yapan şahıs ziyaretçi, sayfa gösterim, sitede durulan zaman, bounce rate gibi verilere göre sıralama sağlayan SimilarWeb sıralamaları üzerinden verileri paylaşacağız. Aynı zamanda Alexa verilerini de Alexa değerlendirmelerine göre sizlerle paylaşacağız.GOOGLE

Günümüzde  arama motoruları arasında lider konumda ve servisleriyle bizlere bir arama motorundan çok çok  daha fazlasını sunuyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde yani Türkiye de en çok tercih edilen arama motoru olan Google dünyanın en büyük dijital markalarında bir tanesi kendisi. 1998’den beri işlevde olan ve en iyi hizmeti  sunmaya odaklanan Google en yoğun ve kullanıldığı Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Brezilya’dan alıyor. Aylık şahıs kullanıcı sayısı yaklaşık 30 milyar civarında ve genel sıralamada 2. ve en fazla trafik aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde lider konumda.

YAHOO SEARCH

2000 lere yakın yaptığı çıkış ile en popüler ve gözde arama motoru olan Yahoo rakiplerinin güncel çalışmalarına  karşı maalesef yeterince yanıt veremedi ve bir süre sonra küçülmek zorunda kaldı. Arama motorları arasında hala üst sıralarda yer alması Microsoft’tan aldığı destekten kaynaklanıyor demekle yanlış yapmayız aynı zamanda şu an Google’ın desteğiyle birlikte portal ve arama motoru olarak devam ettirmekte. Yani arkasında yine google var.BING

Microsoft ait olan ve daha önce Live Search ve MSN Search olarak da bildiğimiz arama motoru -Alışkanlıkları Değiştirmesi- ile yola öne çıktığı günden bu yana bu hedefinde önemli mesafeler kat etmiş durumda. Aylık trafiği yaklaşık 1 milyar civarında olan Bing en fazla trafiği Amerika birleşik Devletleri, Çin ve Fransa’dan alıyor. Genel sıralamada 27. sıradadır.

ASK

Çıktığından beri arama motorları arasında bir üyesi olan Ask ülkemizde yani Türkiye de tercih edilmeyen arama motorlarından ve ziyaretçiler tarafında indirilen uygulamalarda tarayıcılara yerleşmesiyle hatırlanıyordu. Aylık şahıs kullanıcı sayısı yaklaşık 590 milyon civarında olan arama motoru en fazla trafiği Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Brezilya’dan alıyor. Ask global sıralamada  64. sıradadır.

AOL SEARCH

Aol search farklı olarak arama motoru özelliğinin yanında servisleri ile kullanıcılarına destek olan Aol, American OnLine kısaltmasıdır. Aylık şahıs  kullanıcı sayısı yaklaşık  228 milyon civarında olan Aol Search en fazla trafiği Amerika Birleşik Devletleri, Britanya ve Almanya’dan alıyor. En çok kullanılan arama motorlarından olan Aol globalde 161 ve en çok trafik aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 41. sırada.

Bizleri takip de kalın bizler için yorum yapabilirsiniz.

Diğer Güncel Olaylara ve İlginç Bilgilere göz AT!

Güncel Olaylar

GÜZEL SÖZLER AŞK,DİNİ VE DAHA FAZLASI>>>>>>

EN GÜZEL MESAJLARA BAK !>>>>>>>>>>>>>>>>>
Author: Musti

5 thoughts on “arama motorları

  1. Ellerinize sağlık gerçekten çoğu yönden zengin bir site olmuş. Teşekkürler 👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir