Erkeklerde Andropoz Başlangıç Belirtileri 

andropoz-belirtileri

Erkeklerde Andropoz Başlangıç Belirtileri, Andropoza giren erkekte ne değişir, “Andropoz” ya da yaşlanmayla ortaya çıkan“hipogonadizm” terimleri, erkeklerde testosteronun azalması olarak tanımlanmaktadır, Andropoz psikolojik belirtileri, Andropoza giren erkeğe eşleri nasıl davranmalı, Erkeklerde andropoz ne kadar sürer, Erkeklerde Andropoz Başlangıç Belirtileri, Andropoz yaşı kaçtır, Andropoz tedavisi, Andropoz yaşı ve Belirtileri, Andropoz ilaçları, Andropoz Dizi Sözleri için TIKLA!

Erkeklerde Andropoz Başlangıç Belirtileri

“Andropoz” ya da erkeklerde yaşlanmayla ortaya çıkan“hipogonadizm” terimleri, erkeklerde testosteronun azalması olarak tanımlanmaktadır. Andropoz, erkek menopozu olarak da adlandırılmaktadır, tanımlanmaktadır. Erkeklerdeki andropoz ile kadınlarda ki menopoz arasında benzerlikler olsa da her iki durum arasında farklılıklar bulunmaktadır. Menopoz, östrojen ve progesteron hormonlarında ani bir düşme ile ortaya çıkarken; andropozda, yaşın ilerlemesiyle birlikte testosteron hormonunda yavaş yavaş azalma görülür  ve bu erkekleri etkilemektedir. Menopozda fertilite tamamen ortadan kalkarken, andropozda fertilite çok ileri yaşlara kadar sürebilmektedir. Bu yazıda, andropoz terimi, belirtileri, tedavisi hakkında güncel bilgileri gözden geçirmek amaçlanmıştır ve belirtilmiştir. Sağlık çalışanları doktorlar, hemşireler vb. andropoz konusunda daha duyarlı olmalı ve hastaları hormon replasman tadavisi hakkında yeteri kadar bilgilendirmelidir.


Erkeklerde yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan andropoz kliniği kadınlarda ortaya çıkan klinikten farklı olarak yavaş ilerlemekte hatta bazı erkeklerde belirti vermemektedir. Buna ek olarak semptomlar kolaylıkla yaşlanmanın sonucu olarak belirlenebilir. Erkeklerde, kadındaki menopozun tam karşılığı olabilecek durum ‘gerçek andropoz” prostat kanseri nedeniyle hormonal tedavi verilen hastalar ile herhangi bir sebeple bilateral orşiektomi yapılan hastalarda görülebilen durumdur. 


Andropoz psikolojik belirtileri

1. Uyku bozuklukları, uyku ihtiyacında artma ve uyuma isteği

2. Cinsel istekte ve özellikle gece ereksiyonlarında olmak üzere ereksiyon kalitesinde azalma, sabah ereksiyonlarının sıklığında azalma görülmeleri.

 3. Vücut kıllarında azalma ve deri değişikliklerinin farkına varma.

4. Viseral yağ dokusunda artış görülmesi.

5. Emosyonel değişiklikler; depresif huy hali, depresyons girme, sinirlilik, yorgunluk, anksiyete, irritabilite ve entelektüel kapasitede azalma.

6. Kendini sağlıklı hissetmeme ve motivasyonsuzluk veya ölümü bekleme.

7. Osteoporoza neden olacak şekilde kemik mineral yoğunluğunda azalmalar.

8. Vücut kas kitlesinde azalma, kas gücünde düşmeler görülmesi.

9. Terleme Klinik olarak tanıyı koymak için bu bulguların hepsinin bir arada ve beraber olması gerekmemektedir.

Andropoz Dizi Sözleri, Andropoz Replikleri

 

Author: Mihri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir