Kurban Kesmek Farz mı? Kimlere Farz, Vacip

Kurban Kesmek Farz mı? Kimlere Farz, Vacip, Kurbanı kimler kesemez, Borcu olan kurbanı KESEBİLİR mi Diyanet, Ailede kurbanı kimler keser Diyanet, Borcu olan kurbanı kesebilir mi, Borcu olan kurbanı kesebilir mi Sorularla İslamiyet, 2022 Kurban Kesmek Farz mı? Kimlere Farz, Vacip, kurbanı koca kendisine kesmeden eşine kesebilir mi? – diyanet, Kurban Bayramı Mesajları 2022,  Kurbanın hükmü Diyanet, Hanefî mezhebinde kurbanın hükmü, Kimlerin kurban kesmesi vaciptir?, Kurban Kesmek Farz mı? Kimlere Farz, Vacip, Kurban kesmenin farzı nedir?, Kurbanın hükmü nedir ne zaman kesilir?

Kurban Bayramı Masajları 2022

Kurban Kesmek Farz mı? Kimlere Farz, Vacip 2022

Kurban kesmek mezhep görüşlerine göre farklılık gösterir kimi zaman farz kabul edilir kimi zaman vacip. Dini kaynaklarda yer alan bilgilere göre Hanefi mezhebine göre kurban kesmek vaciptir. Bunun için ise şu hadisle açıklanmıştır:
“Kim genişlik ve imkân bulur da kurban kesmezse, bizim namazgahımıza yaklaşmasın.”

Kurban kesmek, maddi durumu yeterince yerinde olan kişilere düşen bir dini görevdir. Bunun dışında Kişinin borçları çoksa ve maddi durumu ancak evini geçindirmeye yetiyorsa kurban kesmekle görevli değildir.


Hanefi dışında kalan mezheplere göre de kurban kesmek sünnet olarak kabul edilmektedir. Gücü yetenin kurban kesmesi gerektiği ifade edilir. Şu hadisler de mezhep görüşlerini desteklemektedir:
“Peygamber (a.s.) ile birlikte duruyorduk. Onun şöyle dediğini işittim:
“Ey insanlar! Her aile halfana her sene bir kurban düşer.”

 

Kurban Kesmek Farz mı? Kimlere Farz, Vacip 

Allah kestiğimiz keseceğimiz kurbanlarımızı kabul etsin. Kurban bayramınızı Kutlar ailenizle mutlu şekilde bir çok bayrama uluşmanızı niyaz ederim… İyi Bayramlar 

Author: Musti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir