Rıza Akın Kimdir, Oynadığı Dizi ve Filmleri

riza-akin-kimdir

Rıza Akın Kimdir, Oynadığı Dizi ve Filmleri, Rıza Akın Dizileri, Rıza Akın Kardeş Payı, Rıza Akın Instagram, Rıza Akın öldu mü, Rıza akın filmler, Rıza Akın Kimdir, Oynadığı Dizi ve Filmleri, Rıza Akın Dizileri, Rıza akın nasıl vefat etti, Müge Anlı Rıza akın ilişkisi, Rıza Akın Kimdir, Oynadığı Dizi ve Filmleri, Rıza Akın Dizileri,

Rıza Akın Kimdir, Oynadığı Dizi ve Filmleri


Rıza Akın tiyatro, dizi ve sinema filmi oyuncusudur. Adana’ya gönül vermiş ülkemizin entelektüel sanatçılarındandır. Erzincanlı bir ailenin çocuğu olarak 15 Eylül 1957 tarihinde Adana da dünyaya geldi. Tiyatroyla Anada halk evinde ortaokul yıllarında tanıştı. Ankara birlik tiyatrosunda profesyonel oldu. Tiyatro için taşındığı Ankara da tiyatroya 1969-1977 yılları arasında ara verdi ve iletişim okuyup gazetecilik yaptı sonrasında tiyatroyu oyunculuk dışındaki çalışmalarla Adana da sürdürdü. 1997 yılında Seyhan Belediyesi tiyatro topluluğunu kurdu ve beş yıl oranın sanat danışmanlığını yaptı. 2005 yılında Tayfun Pirselimoğlu’nun tamamlanamayan Kuartet adlı filmciye ara verdiği oyunculuğa geri döndü ardından ulusal bir televizyonda habercilik ve oyunculuk yapmaya başladı. Bugüne kadar elliden fazla filim dizide oyuncu olarak rol almıştır.


Oynadığı Dizi ve Filmleri

Gözetleme Kulesi (Baba, Sinema Filmi 2012)

Ferahfeza (Haluk, Sinema Filmi 2012)

Eve düşen yıldırım (Gaffur, TV dizisi 2012)

Alev Alev (Alev’in Babası, TV dizisi 2012)

Tövbeler tövbesi (Hasan, TV dizisi 2012)

Oğul ( Musa, Sinema Filmi 2011)

Bir Ses Böler Geceyi( Ali Rıza, Sinema Filmi 2011)

Bekle Beni Yarın ( Muhlis, Sinema Filmi 2011)

Saç( Musa, Sinema Filmi 2010)

Samanyolu ( Halil, TV dizisi 2010)

Kılıç Günü( Piç Nazım, TV dizisi 2010)

Kalpsiz Adam ( Şevket, TV dizisi 2008)

Rıza( Rıza, Sinema Filmi 2006)

Beyaz Gelincik (Resul, TV dizisi 2005)


Rıza Akın Kimdir, Oynadığı Dizi ve Filmleri

2010 yılında yılında 47. Uluslararası Altın Portakal Film Festivalinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Oyuncunun görev aldığı filmlerin tamamına yakını ulusal ve uluslararası festivallerden ödül alarak döndü. İlk filmi Rıza ile 40 dan dan fazla ülkede elliye yakın festival gezdi ve yirmiye yakın ödül oldu. Çağan ırmak gibi önemi isimlerle çalıştı. TV dünyasında daha çok kardeş payı dizisindeki Tahsin Özdemir karakteri ile tanınan oyuncu Alev Alev, Maral, Cesur Yürek, Canevi’m, Dayı, Doğduğun ev Kaderindir gibi birçok dizisinde rol aldı. Şu an ATV ekranlarında yer alan Kalp Yarası dizisinde oynamaktaydı.

 

Author: Mihri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir